کوچینگ - علیا کوچ

کوچ کیست ؟

کوچ کیست ؟

کوچ کیست ؟

در این مقاله مخواهیم با معنی کوچ آشنا شویم و به سوال کوچ کیست پاسخ دهیم. کوچ به شخصی گفته می‌شود که به افراد کمک می‌کند تا بر وضعیت کنونی خود متمرکز و تغییرات لازم را در زندگی ایجاد کنند. به اشخاص کمک می‌کند تا با شناخت هدف‌های مثبت در زندگی به سمت آن قدم بردارد. چه شخص در حال ایجاد یک تعییر بزرگ باشد و چه برای رسیدن به هدفی خاص نیاز به محرک و انگیزه داشته باشد، وجود کوچ در این مسیر میتواند بسیار ارزشمند باشد. کوچ‌ها با پرسیدن سوال صحیح، ایجاد چارچوب ، دادن تمرین و مسئولیت پذیری دارند، به افراد کمک می‌کند تا با تغییرات مثبت در زندکی خود را تشخیص داده و آن را ایجاد کند.

تحصیلات یک کوچ حرفه‌ای

امروزه در ایران رشته کوچینگ و یا تربیت کوچ در هیچ دانشگاهی وجود ندارد. در دنیا این رشته‌ای جدید بوده است که دانشگاه‌های کمی آن را تدریس می‌کنند. از این رو همانند سایر رشته‌ها که به مثال مدرک وزرات علوم تایید کننده تخصص افراد است. برای کوچ مدرک آکادمیک وجود ندارد.

ویژگی‌های کوچ حرفه‌ای​

  •  مدرک و مجوز کوچینگ از ICF یا ICI و یا هردو را دارا باشند.
  • فارغ‌التحصیل رشته‌های روانشناسی
  • تسلط به دانش رفتارشناسی
  • تجربیات بالا و نیک نام باشد.
کوچ کیست - کوچینگ - علیا کوچ
کوچ کیست - کوچینگ - علیا کوچ

کوچ تایید شده توسط ICI و ICF :

امروزه مهمترین ارائه تاییدیه به صورت بین الملی در آمریکا با عنوان فدراسیون بین‌المللی «ICF» و انجمن بین‌المللی کوچینگ «ICI» در اروپا است. نهادهای دیگری نیز وجود دارد اما معتبرترین سازمان های تاییدیه این دو می‌باشد.

ICF و ICI اقدام به جمع آوری و اعمال استانداردها برای کوچینگ انجام داده اند. صلاحیت‌هایی نیز برای کوچ تعریف کرده‌اند. که کسانی که خواستار دریافت مجوز را از سوی این دو سازمام را دارند موظف به اجرا و احراز این صلاحیت‌ها و اجرای این استانداردها هستند.

چگونه کوچ مناسب خود را پیدا کنیم ؟

یک کوچ خوب باید ویژگی‌های رفتاری و حرفه‌ای بسیاری را دارا باشند. برای کشف آن نیاز به تحقیق درباره کوچ می‎باشد و ممکن است کار ساده‌ای نباشد. با در نظر گرفتن همین ویژگی‌ها، کوچ‌های بسیاری در سراسر ایران مشغول به ارائه خدمات هستند.

محمدرضا علیا، کوچ ICF متخصص کوچ توسعه فردی و سازمانی با مدرک معتبر از موسسه فرا کوچ می‌باشد. محمدرضا علیا جلسات کوچینگ مختلفی از جمله: لایف کوچینگ، کوچینگ فردی، کوچینگ کسب و کار و آموزش کوچینگ برگزار می‌کند که بر حسب نیاز به صورت انفرادی یا گروهی شرکت کنید برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو جلسات کوچینگ می‌توانید فرم رزرو جلسات را پر کنید.

کوچ کیست - کوچینگ - علیا کوچ