کوچینگ - علیا کوچ

کوچینگ ورزشی | محمدرضا علیا

کوچینگ ورزشی | محمدرضا علیا

کوچینگ ورزشی(sport coaching)

کوچینگ ورزشی به هدایت و راهنمایی ورزشکاران و تیم های ورزشی می پردازد.

ورزش باعث بالا رفتن روحیه­ جمعی، پیشرفت جامعه و امید بخشی به تمام افراد یک جامعه می شود. ورزش مهارت های اساسی زندگی را به جوانان می آموزد و سلامت جسمی و روانی آنها را نیز بهبود می بخشد.

کوچینگ ورزشی چیست؟

برای بعضی از افراد ورزش صرفا جنبه ی تفریحی دارد، در حالی که ورزش در زندگی برخی افراد به عنوان یک بخش اساسی است و تلاش بسیاری در جهت بهتر شدن آن میکنند.

مربی یا کوچ ورزشی، می تواند به شما کمک کند تا هر انگیزه ای برای شرکت در ورزش داشته باشید، علاوه بر برتری داشتن نسبت به دیگران، بتوانید سطح لذت خود را در هر رشته ورزشی که انتخاب کرده اید به بالاترین سطح برسانید.

کوچینگ ورزشی به شیوه های مختلف مانند تدریس تخصصی، انتقاد سازنده، انگیزه دادن و پشتیبانی حضوری می تواند به افراد کمک کند تا ذهن خود را متمرکز کنند ، بدن خود را تقویت کنند و رشته های ورزشی را به خوبی بیاموزند تا از بهترین فرصت ممکن برای موفقیت برخوردار شوند.

کوچینگ ورزشی چیست؟
کوچینگ ورزشی چیست؟

چگونگی عملکرد کوچینگ ورزشی:

اکثر ورزشکاران حرفه ای مربیانی دارند که به آنها در آموزش ها و رقابت ها کمک میکنند. برای استفاده از مزایای کوچینگ ورزشی، برخورداری از دو عامل تمایل و علاقه به یادگیری آن رشته ی ورزشی کافی است. عملکرد یک کوچ ورزشی را می توان در سه شاخه ی زیر خلاصه کرد:

1-آموزش قوانین، تاکتیک ها و تکنیک های رشته ورزشی

2-ارائه ی نگرشی منحصر به فرد برای کمک به بهبود عملکرد تیم ها

3-کمک به افرادی که در ورزش های سطح بالا مشغول هستند و آموزش رویارویی با فشارهای زیادی که در فضای رقابتی وجود دارد.

چرا لازم است از کوچینگ ورزشی استفاده کنیم؟

اگر شما با قوانین و تکنیک های ورزش به خوبی آشنا شوید، آماده خواهید شد برای تصمیم گیری درمورد اینکه آیا ورزش کردن همان چیزی است که شما می خواهید به طور حرفه ای آن را دنبال کنید؟

تجربه ی ورزشی نشان می دهد که افراد دقیقا در زمانی که درحال پیشرفت هستند، متوقف می شوند.

در این شرایط، اولین و ساده ترین راهی که به ذهن میرسد تسلیم شدن است.

اگر یک کوچ ورزشی در کنار شما قرار بگیرد و عملکرد شما را با دید انتقادی ارزیابی کند، میتواند زمینه های پیشرفت مجدد شما را فراهم کند.

 کوچ ورزشی، با تخصص خود و تقویت انگیزه و اشتیاق در شما برای حرکت به جلو، شما را به سطح بالاتری از عملکرد و کارایی می رساند.