کوچینگ - علیا کوچ

موفقیت با کوچینگ | علیا کوچ

موفقیت با کوچینگ | علیا کوچ

روزانه شما افرادی زیادی می بینید که به دنبال یادگیری زبان انگلیسی یا آموزش موسیقی و … هستند اما چند نفر را سراغ دارید که برای مهارت های زندگی و فردی خود اقدامی کرده باشند؟

اگر اهمیت کوچینگ موفقیت به خوبی درک شود، شاهد مشکلاتی مانند طلاق، اعتیاد، افسردگی و… نخواهیم بود.

در عصر حاضر انسانها بیش از هر زمان دیگر به آموزش مهارت های فردی و اجتماعی برای کسب موفقیت در زندگی شخصی و کسب و کار نیازمند هستند.

در این مقاله اهمیت کوچینگ در رسیدن به موفقیت اشاره میکنیم.

در ذهن همه ی ما سوالات متعددی به صورت روزانه شکل میگیرد که پاسخی هم برای آنها نداریم:

چرا وضع مالی خوبی ندارم؟

چرا فقط مشکلات من زیاد است؟

چرا من این قدر تنهام؟

و بسیاری سوالات دیگر از این قبیل که تمامی این سوالات به نگرش ما در زندگی بازمیگردد، برای اینکه زندگی ما تغییر کند و بهتر شود باید نگرش خود را تغییر دهیم.

به این منظور ابتدا باید به جای سوالات منفی سوالات مثبت برای خود طراحی کنید. چه کاری انجام دهم که ثروتمند تر شوم.برای این که خوشبختی را بیشتر از قبل لمس کنم چه کاری باید انجام دهم؟

موفقیت با کوچینگ
کوچینگ شخصی

موفقیت با کوچینگ

برای این بیشتر نزد دیگران محبوب باشم چه کار کنم؟

پیشنهاد میکنم حتما این تکنیک را امتحان کنید و سوالات مثبت را جایگزین سوالات منفی کنید و نتایج شگفت انگیز آن را مشاهده کنید.

اصلاح عادت های نادرست و رسیدن به شناخت کافی از خود تنها با کمک کوچینگ امکان پذیر است. (کوچینگ فرآیندی است که فرد در آن می تواند به موفقیت در هر زمینه ای دست یابد)

کوچ با شناساندن نقاط قوت و ضعف افراد میتواند به عنوان یک راهنمای کامل برای آنها باشد.

کوچ چه نقشی در کوچینگ موفقیت دارد؟

1-تعیین اهداف و تمرکز بر روی آن:

یکی مهم ترین و بهترین شیوه های موفقیت تعیین اهداف است و تمرکز بر روی اهداف و دستیابی به آنها از تعیین این اهداف مهم تر است.کوچ میتواند شما را در رسیدن به این اهداف و متمرکز ماندن بر این اهداف همراهی کند.

2-حس مسئولیت پذیری:

عدم انجام برخی کارها یا کوتاهی و کم کاری در برخی کارها موجب شده است تا شما از اهداف خود دور شوید.کوچ تمامی این اقدامات از قبل طراحی شده افراد را بررسی و تحلیل میکند و تمامی اقداماتی که به درستی انجام داده اید یا اگر بی توجهی کرده اید را نیز مشخص میکند و در صورت نیاز در زمان مناسب آن تذکرات لازم را به شما میدهد.

3-ساده سازی اقدامات:

کوچ با یک مشاور فرق دارد. مشاور راهکارهای خود را ارائه می کند. این درحالی است که یک کوچ تلاش می کند تا با تفکر و خلاقیت خود شما، راه حل های ساذه تری و اقدامات مناسب تری را برای دستیابی به اهداف، جستجو کند.فردی که قصد دارد فعالیت خود را آغاز کند شما هستید پس در این مورد نقش بسزایی دارید.

4-ایجاد شفافیت:

ناکامی از همین عدم شفافیت ناشی می شود. شما باید در مورد ضعف ها، نقاط قوت، فرصت ها و یا تهدیدهای اطراف خود شناخت داشته باشید.شفافیت از شناخت با اهمیت تر است.به هر میزانی که در کسب و کار و زندگی شخصی خود شفافیت ایجاد کنید، مشکلات کمتری را نیز تجریه میکنید. نقش کوچ در کوچینگ ایجاد شفافیت در اهداف، آرزو ها، زندگی . کسب و کار است تا شما بتوانید راحت تر و درست تر تصمیم های خود را بگیرید.

موفقیت با کوچینگ علیا
کوچینگ شخصی

یک کوچینگ چه مراحلی دارد؟

1-مشخص کردن مشکلات و مسائل:

در مرحله اول شما اهداف یا مشکلات و مسائل خود را برای کوچ مطرح میکنید. کوچ با توجه به صحبت های شما تحلیل و ارزیابی می کند. چالش ها را بررسی می کند. کوچ با بررسی انگیزه و میزان اقدام و عمل فرد، قرار های بعدی و اقدامات بعدی را مطرح می کند.

2-تعیین شرایط و وضعیت موجود:

از وظایف کوچ در کوچینگ موفقیت این است که مشخص فرد کجای این اهداف است و انجام چه اقداماتی میتواند راه رشد و پیشرفت را برای آنها باز کند.این وظایف توسط کوچ به همراه کوچ کننده انجام میگیرد.

3-تعیین وضعیتی که قصد دستیابی به آن را دارید:

در مرحله سوم نوبت به این میرسد که هدف نهایی شما مشخص شود و تعیین کنید که قصد دارید به کجا برسید؟ به راحتی میتوانید این کار را به همراه یک کوچ انجام دهید.

4-چگونگی رسیدن به این وضعیت در آینده:

در این جلسات نیاز است تا فردا وضعیت خود را با ارائه رفتارهای عملی و اعلام کردن اقداماتی که انجام داده است وضعیت خود را برای کوچ مشخص کند و با توجه به بازخوردهایی که از کوچ میگیرد، رفتارهای نادرست خود را اصلاح کند و نقاط قوت و ضعف خود را بیش از پیش می شناسد.

در ظاهر شاید برخی از این شیوه ها یا روش ها ساده به نظر برسند اما یادگیری درست و مناسب نحوه استفاده از آن ها بسیار با اهمیت است.این یادگیری باید به همراه اقدامات عملی باشد تا موثر واقع شود.این تفاوت میان افرادی است که موفق میشوند و افرادی که به موفقیت نمیرسند.

تمامی این مراحل در کوچینگ موفقیت اتفاق می افتد.

کوچینگ و موفقیت
کوچ توسعه شخصی چیست؟