کوچینگ - علیا کوچ

مهارت‌های یک کوچ حرفه‌ای

مهارت‌های یک کوچ حرفه‌ای

مهارت‌های یک کوچ حرفه‌ای

برای رسیدن به مهارت‌های یک کوچ حرفه‌ای به مجموعه‌ای از مهارت‌های پایه و کاربردی کوچینگ نیاز داریم.

هدف کوچ این است که به کسانی که خواستار سازمان دهی در کسب و کار خود هستند یاری رساند تا چیزهایی تازه بیاموزد .وظیفه یک کوچ خوب حمایت و پشتیبانی کردن از افراد در مسیر رشد و یادگیری است.

از مهارت‌هاب اصلی و پایه کوچینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

همدلی

همدلی به معنای این است که بتوانیم خود را جای دیگران قرار داده و شرایط آن‌ها را درک کرده و متوجه شویم که چطور می‌اندیشند.در واقع دنیا را از دریچه چشم‌هایشان ببینیم و احساس آنها را درک کنیم.

متمرکز بودن

به عنوان کوچ این اطمینان را داشته باشیم که جلسه های کوچینگ هدفمند می‌باشد و در مسیر درست قرار دارد، در بحث‌ها و گفتگوهای معمولی و روزمره باعت نشود که از مسیر خود منحرف شوند. همچنین به مراجعین اجازه ورود بیش از اندازه به جزئیات را ندهیم.

مهارت‌های یک کوچ حرفه‌ای
کوچ حرفه ای کوچینگ - علیا کوچ
هنر گوش دادن فعال

از اصلی‌ترین مهارت یک کوچ می‌باشد.گوش کردن فعال فرایندی شنیداری و ادراکی است ، با متمرکز شدن حداکثری روی مسئله‌ای که مراجعین درباره آن صحبت می‌کند و هر آن چه که به صورت مستقیم بیان نمی‌شود. اگر می‌خواهید مکالمه ارزشمند و تأثیرگذار با مخاطب داشته باشید روی مهارت های گوش شنوا کار کنید.

کوچ راه‌حل نمی‌دهد !

در کوچینگ‌ها به افراد راه حل آماده داده نمی‌شود. یک فرایند کوچ، فرد را در شرایط عمل و اقدام قرار می‌دهد تا مراجع با مهارت‌هایی که آموزش می‌بیند، استعدادهای خود را بشناسد و با استفاده از آن از پس مشکل‌ها برآید.

قضاوت و تعصب ممنوع

یک مهارت مهم که پایه و اساس کوچینگ را تشکیل میدهد. به عنوان یک کوچ باید به این مهارت متعهد باشیم ، نباید انسان‌ها را قضاوت کرد. یک کوچ خوب و حرفه‌ای کنجکاو است و به یک ذهن باز و بی‌تعصب دارد. با این روش سخنان مراجع را برای او مطرح کرده و به او بازخورد دهد ، سوالات قدرتمند مطرح کند و به بهترین روش به او کمک کند .

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *