کوچینگ - علیا کوچ

مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری از مهمترین ویژگی هر انسان می‌باشد و تاثیر بسیاری در نوع نگرش اطرافیان نسبت به شخصیت و عملکرد فرد دارد. اگر در هر جایی به عنوان فردی مسئولیت‌پذیر شناخته شوید، اطرافیان به گونه دیگری بر روی شما حساب می‌کنند. به بیانی دیگر اطرافیان به شما اعتماد خواهند کرد و این جلب اعتماد باعث کسب موفقیت‌های بسیاری در زمینه‌های کاری و فردی دارد.

همانطور که می‌دانید انسان‌ها دارای انرژی درونی هستند که بخش قابل توجهی از این انرژی، از احساسات و افکار انسان نشأت می‌گیرد و این احساسات بر عملکرد فرد تاثیر می‌گذارد. از طرفی وقتی مسئولیت پذیر باشید و اطرافیان به شما اعتماد کنند، علاوه بر ایجاد حس رضایت، انرژی درونی شما را افزایش می‌دهد.

تعریف مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری بعنی تعهدی درونی از سوی فرد برای انجام مطلوب تمامی فعالیت‌هایی که به او سپرده می‌شود.

“مسئولیت خود را به عهده بگیرید.” این عبارت به این معناست که ما مسئولیت هر فکر و کاری که انجام می‌دهیم را برعهده بگیریم زیرا زندگی با افکار و کردار ما ایجاد می‌شود. شما مسئولیت کاری را بر عهده می‌گیرید که از نظر افکارتان منطقی باشد. این بدان معناست که هیچ شخصی نمی‌تواند شما را مجبور به احساس کردن، فکر کردن با انجام هر کاری کند. پیرو همین قانون شما هم نمی‌توانید طرز فکر دیگران را تغییر و کنترل کنید.

مسئولیت پذیری
قضاوت ممنوع

برای مسئولیت پذیری، دیگران را قضاوت نکنید

اطرافیانتان را قضاوت و سرزنش نکنید. این کار شما را در حالت قربانی قرار می‌دهد و شما نمی‌توانید برای حل مسائل به خوبی فکر کنید. وقتی سرزنش و قضاوت را کنار بگذارید و مسئولیت کارها را بر عهده بگیرید. از حالت قربانی به پیروزی می‌رسید. در این صورت می‌توانید وضعیت را مورد بررسی قرار داده و تصمیم بگیرید چه کاری را انجام دهید.

هر حرفی را به خود نگیرید

به فرض اینکه اطرافیان درباره شما حرفی زده باشند. باید در نظر داشته باشید که طرز فکر افراد با یکدیگر متفاوت است.پس بهتر است بی‌تفاوت باشیم و هر حرفی را به خود نگیریم. اهمیت بیش از حد به هر بحثی باعث جذب انرژی منفی در شما خواهد شد و این احساس منفی، آن انرژی درونی را کاهش می‌دهد.

در لحظه زندگی کنید

به یاد داشته باشید که گذشته به تاریخ پیوسته و آینده نیز در هاله‌ای از رازها قرار دارد. پس این جمله را با خود همیشه تکرار کن که اکنون همین یک لحظه است و زندگی همین حالاست.مسئولیت این لحظه را بر عهده بگیرید و از آن استفاده کنید.

خودتان را خوشحال کنید

با قبول مسئولیت و جلب اعتماد اطرافیان، خودتان را شاد کنید. در قدم اول شما باید به این باور برسید که خوشبختی چیزی از بیرون نیست و باید آن را درون خود پیدا کنید.خوشبختی یک تصمیمی است که دروازه شادی و قدردانی را به روی شما باز می‌کند. در یاداشتی تمام مواردی را که بابت آن از دیگران سپاسگزار هستید و کارهایی را که با انجام آن خوشحال هستید را بنویسید موسیقی موردعلاقه‌ خود را گوش دهید، به دیگران مهربانی کنید و سایر موارد که با انجام آن احساس خوشبختی می‌کنید .

در هنگام مسئولیت پذیری،برای خودتان هم حق انتخاب قائل شوید.

شما قدرت انتخاب دارید. در واقع ، شما همیشه در حال انتخاب کردن هستید، چای یا قهوه، لباس قرمز یا لباس سیاه ، حتی با انتخاب نکردن نیز شما در حال انتخاب کردن هستید. با داشتین چنین ذهنیتی، انتخاب‌های هدفمندتری خواهید داشت. پس تصویری برای زندگی، تجارت، روابط کاری، سلامتی، ثروت و… برای خود بسازید.

مسئولیت و حق انتخاب
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *