کوچینگ - علیا کوچ

سوالات متداول

سوالات متداول

بیزینس کوچینگ چگونه به رشد کسب و کار شما کمک می کند؟
  1. در مرحله اول مربی با تجزیه و تحلیل کسب و کار شما نیازمندی ها و مشکلات آنرا شناسایی می کند.
  2. مربی به شما کمک می کند که هدفگذاری درستی برای کسب و کارتان انجام دهید.
  3. مربی به شما کمک می کند که برنامه ریزی دقیقی برای رسیدن به اهدافتان انجام دهید.
  4. مربی در زمان اجرا در کنار شما هست و به شما کمک می کند که سریعتر، آسانتر و ارزانتر به اهداف تعیین شده برسید.

کوچ حرفه ای به شما راهکار نمیدهد، بلکه به شما کمک میکند تا پتانسیلهای خود را شناسایی و در راه رسیدن به اهداف و آرزوهایتان از آنها استفاده کنید. کوچ کمک میکند تا شما به سطح بالایی از خودباوری، خودآگاهی و بینش برسید که بتوانید از این سلاح تا سالیان سال استفاده کنید . هدف کوچ توانمند کردن شماست تا در ادامه ی مسیر زندگی گامهای پر قدرتی بردارید. یکی از مهمترین خصیصه های یک کوچ حرفه ای و قدرتمند اینست که با حضور 100% در گفتگو با شما حس خوشایندی ایجاد میکند که شاید شما با اطرافیان نزدیک و دوستان خود این حس را تجربه نکنید. یک حس امنیت و راحتی در این دنیای شلوغ و پر سر و صدا. خب میپرسید از کجا متوجه شوم که این کُوچ حضور کامل دارد؟ با سوالاتی که از شما میپرسد شما متوجه میشوید که حضور خالص در جلسه دارد یا خیر که باید بگویم کُوچ هایی که تحت نظارت فدراسیون بین المللی کُوچینگ ICF هستند، اصول و صلاحیتهایی را آموزش میبینند که در راستای تسلط بر این اصول زمان و انرژی زیادی را صرف کرده اند، پس شما با خیال راحت از خدماتشان استفاده کنید!  

دومین مورد از سوالات مهم کوچینگ یکی از راههای مطمئن اینست که نام کُوچ خود را در سایت فدراسیون بین المللی کوچینگ به آدرس فدراسیون کوچ سرچ کنید. چنانچه کُوچ شما عضو این فدراسیون هم باشد جاییست که شما به حرفه ای بودن این شخص میتونید اطمینان کنید. یکی دیگر از راههای تشخیص اینست که شما پس از گذشت چند جلسه تغییرات و تاثیر فرد را در خودتان و زندگیِ شخصی و شغلی ببینید و بر اساس شواهد و نتایج تصمیم بگیرید. طبق اصول اخلاقِ حرفه ای در کوچینگ شما هر زمان بخواهید میتوانید قرارداد خود را فسخ نمایید، البته در زمان انعقاد قرارداد به این بند در قرارداد دقت نظر داشته باشید.

از آنجاییکه در کوچینگ این اعتقاد وجود دارد که هر شخصی توانمندترین گزینه برای زندگی خودش است و هیچ یک بهترین الگو برای انسانها در حوزه های متفاوت وجود ندارد، پایه و اساس جلسات شما با کوُچتان پرسشگری است. لازمست بدانیم که سیستم پرسشگری در کوُچینگ متفاوت با پرسشگری از نوع مشاوره است. در مشاوره داده های گذشته جمع آوری میشود و از میان راهکارهای موجود، یکی از آنها به مراجع دیکته میشود تا بر اساس آن اقدامات آتی رقم بخورد. در اینجا نکته ی ظریف اینست که آیا این راهکار از جنسِ مراجع هست؟ یعنی بدرد مراجع با روحیات و شخصیت خاص میخورد؟ کوُچینگ در اینجا با پرسشهای قدرتمند در زمان مناسب، بهترین راهکار ممکن را از درون مراجع استخراج میکند تا تعهد به انجام آن اقدامات و راهکارها بدون شک بالا برود. زمانیکه جواب سوالات و راه حله از درون شما بیرون بیاید، قطعا بدلیل وصل بودن به ارزشهای درونی شما قابل اجراست و هیچ مانعی نمیتواند سد راه شما بشود. به گفته ی آقای جسی لین استونر از مرکز رهبری مشارکتی Seapoinf میگوید: “مربیان پاسخ نمیدهند، انها سوالات قدرتمندی میپرسند، سوالات یک کوچ حرفه ای به شما کمک میکند تا پاسخ آنها را خودتان بیابید” یک کوچ با ویژگی ها و قابلیتهایی همچون: -برقراری ارتباط موثر -گوش شنوا -پرسشگری قدرتمند -همدلی -قضاوت نکردن -انگیزه بخشیدن و -بازخورد موثر به شما کمک میکند تا بهترین خود را یافته و از زندگی لذت ببرید.