کوچینگ - علیا کوچ

دنیای مطلوب

دنیای مطلوب

دنیای مطلوب

تئوری دنیای مطلوب یا آرمانی توسط ویلیام گلاسر مطرح شده است و اینگونه تعریف کرد :

دنیای کوچک و شخصی است که از لحظه تولد در ذهن خلق می شود و با ایده آل های شخص ساخته می شود.

یعنی هر چیزی که به ما احساس خوبی را منتقل کند ، در این دنیای آرمانی قرار می‌گیرد، مثل ارتباط با اطرافیان، اعتقادات و باورهایی که داریم، سفر رفتن و … .

ما مطیع دنیای مطلوب خود هستیم. بر اساس آن زندگی می‌کنیم یعنی اگر در دنیای آرمانی من هر چیزی باشد من به آن سمت حرکت می‌کنم.

دنیای آرمانی هر شخص مطلق به خودش است

کم بیش می‌آید که دنیای مطلوب دو نفر شبیه هم باشد. به خاطر این تفاوت بین افراد است که باعث بروز اختلافات مختلف در روابط می‌شود و اگر ما از دنیای همدیگر مطلع بودیم می‌توانستیم به خوبی با هم زندگی کنیم. یعنی وقتی من یک چیز را دوست دارم و از آن لذت می‌برم، طرف مقابل من هم از چیز دیگری لذت می‌برد و این امری کاملا طبیعی است .

دنیای مطلوب - علیا کوچ

دنیای مطلوب در ذهن به چه شکل است ؟

دنیای مطلوب - ویلیام گلاسر

این دنیا مانند یک قصر در ذهن ما می‌ماند و هر چیزی که دوست داریم و به ما حس خوبی می‌دهد در آن قرار می‌دهیم. اما هر کسی بخواهد به این قصر حمله کند و یا محتویات قصر را تغییر دهد با آن شخص درگیر می‌شویم و او را از قصر خود دور می‌کنیم.

برای مثال شما از داشتن یک هدفی احساس خوبی دارید و وارد قصر خود کردید. این هدف را به یک شخص دیگر می‌گویید و او هدف شما را مسخره و شما را ناراحت می‌کند. چرا شما ناراحت می‌شوید ؟ چون به محتویات قصر شما بی احترامی شده است. کاری که شما به صورت ناخودآگاه انجام می‌دهید دور کردن آن شخص از قصر شما است. که نتیجه این کار سرد شدن رابطه شما با آن شخص است.

احترام به دنیای آرمانی

ما حق قضاوت کردن دنیای دیگران را نداریم. وظیفه ما احترام و پذیرفتن قصر و محتویات آن می‌باشد. با رعایت این سه قانون (قضاوت نکردن – احترام گذاشتن – پذیرفتن) می‌توانیم احساس خوبی را به فرد مقابل منتقل کنیم.که نتیجه این کار ورود ما به قصر آن شخص است و ارتباط ما با او خوب و عالی می‌شود

در حالت کلی برای ارتباط با اطرافیان از طریق دنیای مطلوب این است که قصر او را بشناسیم و قوانین را رعایت کنیم.

دنیای مطلوب - علیا کوچ
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *