کوچینگ - علیا کوچ

تاثیر کوچینگ در موفقیت استارتاپ ها

تاثیر کوچینگ در موفقیت استارتاپ ها

تاثیر کوچینگ در موفقیت استارتاپ ها

تعریف استارتاپ یا شتاب دهنده

قبل از پرداختن به مفهوم کوچینگ استارتاپ ببینیم تعریف استارتاپ چیست.تعریف های متفاوتی برای آن وجود دارد اما بعنوان یک تعریف می‌توان اینگونه بیان کرد که :

” استارتاپ یا کسب و کار نوپا یک سازمان موقتی است که هدف آن یافتن مدل کسب و کار تکرار پذیر و مقیاس‌پذیرمیباشد و برمبنای یک ایده خلاقانه و فناورانه بوجود می آید . ”

کوچینگ چه تاثیری بر موفقیت استارتاپ ها دارد؟

با تعریف بالا تا حدودی متوجه شدیم با چه دنیایی روبرو هستیم:

  • با گروهی انسان‌ باهوش روبرو هستیم که اغلب جوان ، بلند پرواز و جسور هستند.
  • جهان استارتاپ، جهان سرعت و خطر کردن است از این رو پیش نیاز موفقیت یک استارتاپ، سریع رشد کردن است
  • اگر با شناخت کم یا به اشتباه در این مسیروارد شوید، ممکن است منجر به ایجاد حس ناکامی و شکست و در نتیجه کاهش اعتماد بنفس شما گردد . پس قبل از هرچیز، به دست آوردن  شناخت کافی از خود، آگاهی از موانع این مسیر، میزان دشواری ها و … می‌تواند تا درصد بالایی، احتمال شکست شما را پایین بیاورد.
کوچینگ استارتاپ

یک کوچ می‌تواند با پرسیدن سوالات درست و عمیق به تیم کسب و کار کمک کند تا از زوایای دیگر به چالش‌ها نگاه بیندازند و در رسیدن به پاسخ‌های بیشتر تیم را همراهی کند. بنابراین تیم میتواند با کمترین ریسک به حرکت خود ادامه خواهد داد. لذا یک کوچ حرفه ای می‌تواند کمک بزرگی به یک استارتاپ باشد. زیرا در نهایت فرایند کوچینگ استارتاپ سبب خوداگاهی میشود .

استارتاپ کوچینگ

استارتاپ کوچینگ به چه معناست؟

استارتاپ کوچینگ نوعی از کوچینگ است که در آن یک کوچ حرفه‌ای با موسسین کسب‌وکار نوپا همراه می‌شود و به آن‌ها کمک میکند تا به اهدافشان دست یابند. اهدافی که این نوع کسب‌وکارهای نوپا دنبال می‌کنند میتواند بسیار متنوع ومختلف باشد.

اعتبارسنجی ایده ، ساخت نمونه اولیه ، تشکیل گروه کاری، انگیزه دادن به اعضای تیم، مدیریت منابع وهزینه‌ها و پیدا کردن سرمایه‌گذار و.. همه می‌توانند از اهداف آنها باشند.

کوچ حرفه ای در فرآیند کوچینگ استارتاپ از همان مهارت‌های پایه‌ای در کوچینگ بهره می‌گیرد تا به بنیانگذاران کسب و کار نوپا کمک کند ،ذهن خود را شفاف کنند، روی هدفشان متمرکز بمانند و اقدام های عملی لازم را انجام دهند.

یک کوچ در ترسیم نقشه راه برای دستیابی به اهداف در مسیرتان همراه شماست. همراهی با یک کوچ برای استارتاپ‌ها ، می‌تواند همچون یک کاتالیزور و تسهیلگر عمل کند.

سوال : چرا همه ی کسب‌وکارهای نوپا از استارتاپ کوچینگ بهره نمی‌گیرند؟

پاسخ ساده‌اش از این قراراست که درباره آن آگاهی ندارند و چیزی در مورد منافعش نمی‌دانند. تصور آنها این است که  تنها چیزی که به آن نیاز دارند دانش فنی و تجربه‌ای است که آن را از منتورها و کارشناسان دریافت می‌کنند. گاهی هم گمان می‌کنند کوچینگ مختص کسب‌وکارهای بزرگ و موفق است نه کسب و کارهای نوپای آنها.

اما واقعیت اینجاست، چیزی که اغلب کسب‌وکارهای نوپا را به شکست میرساند، نه کمبود تجربه یا دانش فنی بلکه کمبود شفافیت در مورد اهداف شان و انجام ندادن کار ها لازم و ضروری است.

و این دقیقاً همان چیزهاییست که در استارتاپ کوچینگ به آن‌ها پرداخته می‌شود.

 

کوچینگ استارتاپ

اگرموسس یک کسب‌وکار کوچک هستید، شرایط این را دارید تا با کمک یک کوچ حرفه ای به موفقیت بزرگ در راه اهدافتان دست یابید.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *